Polští fanoušci atmosférického post-rocku a podivného univerza amerického spisovatele H. P. Lovecrafta si koncem letošního října přijdou na své, jelikož právě k nim vyrazí na své další turné havířovský lovecraftovský post-rockový projekt POSTCRADS FROM ARKHAM, aby od 27. do 31.10. představil ve Wroclawi, Poznani, Krakově a Varšavě svoji tvorbu, především pak nové album „MANTA“, které vyšlo letos v srpnu u MetalGate Records.

Nástupce neméně vynikajícího alba „ÆØN5“ (MetalGate Records, 2015) představuje POSTCARDS FROM ARKHAM v temnějším rozpoložení. Zatímco minulá deska stavěla na Lovecraftově „snovém cyklu“, „MANTA“ zavádí svého posluchače do kosmických hlubin mimo takzvaný „úhelný prostor“, tedy do sféry neuchopitelného chaosu. Odtud tedy pramení i syrovější pojetí jednotlivých kompozic, ve kterých k post-rockovým, a tedy na kytarových linkách založeným postupům přibylo smyčcové kvarteto, a taktéž netradiční akustické nástroje, jako např. djembe. Oproti minulým deskám, kde jasně dominovalo mluvené slovo, se na aktuálním albu objevuje klasický vokál, který ovšem alternuje s čistě instrumentálními skladbami. Unikátní hudební mozaika, kterou POSTCARDS FROM AKRHAM vytvářejí, tak dostala svoji další, zase trochu jinou, část.

Formace soustředěná kolem Marka „Frodyse“ Pytlika (též AWRIZIS) vůbec zažívá rušné období. Sotva se vrátila z úspěšného Octodance European Tour 2016, započala přípravy právě alba „MANTA“, které ovšem střídala s pravidelnými koncerty v ČR a na Slovensku. Během léta pak PFA stihli ještě odehrát unikátní akustické buskingové turné a v červenci vystoupit na polském festivalu Castle Party. Jejich snaha vyvrcholila na domácím svátku extrémní muziky – festivalu Brutal Assaultu – kde „MANTA“ měla svůj oficiální debut.

Tím ovšem aktivity POSTCARDS FROM AKRHAM pro letošek nekončí! Novou desku je třeba řádně zpropagovat, a tak přichází ke slovu již zmíněné polské turné - příhodně nazvané Manta Over Poland - které vzniká ve spolupráci s agenturami Left Hand Sounds a Iron Realm Productions. V jeho rámci se k POSTCARDS FROM ARKHAM připojí litevská post-black metalová formace AU-DESSUS a společně se představí na následujících zastávkách:

27. 10 - Wroclaw, Liverpool (+ Above Aurora)
28. 10 - Poznan, U Bazyla (+ Above Aurora)
29. 10 - Krakow, TBC (+ Rosk)
30. 10 - Warszawa, Chmury (+ 30.000 Monkies)
31. 10 - TBA

Čeští fanoušci však nemusí zoufat. PFA nepoleví ve svém koncertním nasazení ani příští rok, kdy vyrazí na další turné, v jehož rámci už nebudou chybět ani zastávky na našem území! Turné nicméně rozhodně sledujte na Facebooku!

 POSTCARDS FROM ARKHAM vznikli v roce 2012 jakožto čistě studiový projekt, který na sebe upoutal pozornost jak fanoušků, tak kritiků již svým debutem „Oceanize“. V čase druhé desky „ÆØN5“ se PFA transformovali v plnohodnotnou kapelu, jejíž koncertní tažení dobylo jak klubová, tak festivalová podia ve střední a jihovýchodní Evropě a postavilo je po bok renomovaných kapel typu Mortiis, Antimatter, Obscure Sphinx nebo Jinjer. Nyní je tu „MANTA“ a s ní i nová kapitola v podivné kronice tohoto projektu.